izlenme 2088
izlenme 7296
izlenme 7020
izlenme 7248
izlenme 7272
izlenme 528
tvarşivi / Ana Haber Bültenleri / Star Haber
Star Ana Haber Bülteni, Güvenilir, hızlı, Objektif habercilik Nazlı Çelik'in sunum ve yorumları ile ekrana geliyor, 13.11.2017 Çarşamba
Star Ana Haber Bülteni, Güvenilir, hızlı, Objektif habercilik Nazlı Çelik'in sunum ve yorumları ile ekrana geliyor, 13.11.2017 Çarşamba
14.12.2017 17:17 | 180 izlenme
ABD'li General McMaster, Türkiye'nin radikal teröristlere destek verdiğini savundu. McMaster, Rusya, Çin, İran, Katar ve KDHC'yi de düşman listesine koydu.

Suriye'de PKK'lı teröristlere binlerce TIR silah gönderen, IŞİD'ı kurup işgal için kullanan, Afganistan'da El Kaide'yi yaratan ABD, Türkiye'yi radikal örgütleri desteklemekle suçladı.

Washington'da "Policy Exchange" düşünce kuruluşunun toplantısında konuşan ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı General H. R. McMaster, "radikal İslam"ın, hayır kurumları, medreseler ve diğer sosyal organizasyonlar aracılığıyla yükseldiğini öne sürdü..

Müslüman Kardeşler konusundaki bir soru üzerine, on yıllar önce Suudi Arabistan'ın bu tip örgütlere destek verdiğini söyleyen McMaster, bugün bu rolün Katar ve Türkiye tarafından üstlenildiğini öne sürdü. Türkiye'nin Batı'dan uzaklaştığını iddia etti.

ABD'li generalin skandal sözlerine Dışişleri'nden tepki

Müslüman Kardeşler örgütü Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu tarafından terör örgütü listesine alınmış ancak konu, Temsilciler Meclisi ve Senato'da görüşülmemişti.

'ÇİN VE RUSYA TEHDİT KORE VE İRAN HAYDUT'

Öte yandan, ABD'li General Çin ve Rusya'nın ABD'nin çıkarlarına küresel tehdit oluşturduğunu belirtti. Moskova'nın ABD'nin müttefiklerini kendi tarafına çekmeye çalıştığını savundu.

"Rusya yepyeni bir savaş yürütüyor" diyen McMaster, İran ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti için "haydut devlet" ifadelerini kullandı. Açıklamaya Rusya'dan yanıt gecikmedi. Kremlin'den yapılan açıklamada "suçlamaların hiçbir dayanağı yok" denildi..

Trump'ın pazartesi günü açıklaması beklenen yeni doktrini dört maddeden oluşuyor. Bunlar; ABD devletini ve halkını korumak, Amerikan refah seviyesini arttırmak, barışı güç kullanarak korumak ve ABD'nin nüfuzunu arttırmak olarak özetleniyor.

Bugün neler oluyor?