izlenme 2166
izlenme 7254
izlenme 7284
izlenme 702
izlenme 5586
izlenme 540
tvarşivi / Ana Haber Bültenleri / Star Haber
Star Ana Haber Bülteni, Güvenilir, hızlı, Objektif habercilik Nazlı Çelik'in sunum ve yorumları ile ekrana geliyor, 04.12.2017 Pazartesi
Star Ana Haber Bülteni, Güvenilir, hızlı, Objektif habercilik Nazlı Çelik'in sunum ve yorumları ile ekrana geliyor, 04.12.2017 Pazartesi
05.12.2017 10:43 | 216 izlenme
CHP belgeleri savcılığa verdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, partisinin 28 Kasım 2017'deki TBMM Grup Toplantısındaki iddialarına dayanak gösterdiği evrakı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim etti.

Bazı CHP milletvekilleri ve parti avukatlarıyla Ankara adliyesine gelen Tezcan, Kılıçdaroğlu'nun iddialarına ilişkin swift ve banka dekontlarını, tutanak karşılığında Kaçakçılık ve Mali Suçlarla Mücadele Bürosundan sorumlu Başsavcıvekili Musa Yücel'e verdi.

AA'nın haberine göre; Yaklaşık 1,5 saat süren görüşmenin ardından açıklama yapan Tezcan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi doğrultusunda Kılıçdaroğlu'nun iddialarına konu olan evrakı teslim ettiklerini belirtti.

Para transferlerinin, ciddi şüpheli işlemler olduğunu söyleyen Tezcan, "Bir sterlinlik bir şirket, kurulduktan yaklaşık 4,5 ay sonra, şirketin son hissedarının devraldıktan yaklaşık 20 gün içerisinde 15 milyon dolarlık bir para transferinin içinde yer alıyor. Bu ciddi bir biçimde, MASAK tarafından mali suçlar çerçevesinde araştırılması gereken bir para trafiğiydi. Bunu daha önce Sayın Genel Başkanımız açıkladı, daha sonra belgeleri kamuoyuna gösterdik. Fotokopilerini paylaştık, bugün de asıllarını Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına teslim ettik." diye konuştu.

"RESEN BİR SORUŞTURMA AÇILDIĞINI ÖĞRENDİK"

Söz konusu işin takipçisi olacaklarını belirten Tezcan, "Sayın Başsavcıvekili ile görüştüğümüzde, bir soruşturma açıldığını öğrendik. Bu soruşturma, mali suçlar açısından, bu para trafiğinde bir suç unsuru var mı, yok mu? Vergi Usul Kanunu, vergi hukuku ve özellikle kara paranın aklanması mevzuatı çerçevesinde bir suç olup olmadığı konusunda resen soruşturma başlatıldığını öğrendik. Bu bizim de arzu ettiğimiz bir şeydir. Bunun takip edilmesi gerekir. Zaten verdiğimiz dilekçede de özellikle MASAK çerçevesinde yapılması gerektiğini ifade ettik. Bundan sonra süreci takip edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan soruşturma başlatıldığına ilişkin açıklamada, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun "usulsüz para aktarımı" iddiasının bulunduğunun belirtilmesi ve CHP'nin böyle bir iddiasının olup olmadığının sorulması üzerine Tezcan, şu yanıtı verdi:

"Bu konuda Sayın Genel Başkanımız salı gününden itibaren, daha sonra da benim yaptığım açıklamalarda açıkça bu işlemin şüpheli bir işlem olduğunu ifade ettik. Bunu biz söylemiyoruz, MASAK'ın sitesine girdiğiniz zaman mali suçların tarifinde kara para aklama, şüpheli işlemlerin ne olduğunu tarif ederken tam da buna benzer işlemleri tarif ediyor. Dışarıda bir şirket kurarsınız, bu şirket üzerinden para trafiği yapılır. Tabii işin gerçeği soruşturma sonunda ortaya çıkacaktır ama biz burada vatandaşın hakkının, vergisinin, parasının peşindeyiz. Türkiye'de her seferinde 'Yetimin hakkını savunalım, Türkiye ciddi bir saldırıyla karşı karşıyadır' diyorken öbür taraftan da özellikle ülkede 15 milyon dolarlık böyle bir ticaretin vergi açısından nereler dolanarak, şüpheli şirketler üzerinden yapılması ciddi biçimde düşündürücü ve üzerine gidilmesi gereken bir şeydir."

Başsavcıvekili Musa Yücel ile yaptıkları görüşmede, söz konusu işlemlerin gerçek olup olmadığının yetkili yerlerden sorulmasını istediklerini kaydeden Tezcan, yurt dışındaki bazı banka şubelerinin de bilgilerinin olduğunu ve onlardan da sorulmasını istediklerini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun yarın yapacağı belirtilen açıklamanın sorulması üzerine Tezcan, "Onun için yarını bekleyin. Bugünün işi bugün, yarının işi yarın. Bugün Sayın Başsavcıvekilinin bize söylediği, bu soruşturma dosyanın sahte belge çerçevesinde yürütülen bir dosya değil. Sadece mali suçlar kapsamında bir suç teşkil eden bir para transferi var mı, yok mu diye. Para transferini takip etmeye dönük bir soruşturma dosyası olduğunu ifade etti. Avukat arkadaşlarımız, o dosyayla ayrıntılı bilgiyi dosyayı inceleyerek edinecek." diye konuştu.

Bir gazetecinin, "Dün Sayın Cumhurbaşkanı, Genel Başkanınızı hedef alarak, 'Kasetle gelen, dekontla gider' demişti. Dün Malatya Milletvekiliniz de 'Bizi fezlekelerle korkutmaya çalışıyorlar' demişti. CHP'li yöneticiler hakkında fezlekeler açıldığı söyleniyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz" sorusuna Tezcan, şu yanıtı verdi:

"Siyaseti siyaset mecrasının dışına taşımaya ve o mecrada yürütmeye çalışan bir iktidar var. AK Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan, ne yazık ki siyaseti gererek, kutuplaştırarak çatışma ve kavga siyasetini yerleştirmeye çalışıyor. Biz bunun parçası olmayacağız, milletin derdi belli. Biz şimdi 15 milyon doların peşindeyiz. Ne oldu, kim verdi, nasıl verdi, almaya hak eden aldı mı, bu şirketlerin bu gücü var mıydı, yok muydu? En küçük bir şüpheyi takip edeceğiz derken bu kadar ciddi bir ticareti, para transferini görmezden gelmeniz mümkün değil. Siyasette biz, herkesin sandıkla gelip sandıkla gitmesi gerektiğine inanıyoruz. Bunun dışında siyasetin düzeyini düşüren üslupların parçası olmayacağız."

Bugün neler oluyor?