izlenme 234
izlenme 294
izlenme 330
izlenme 258
izlenme 222
izlenme 324
tvarşivi / Ana Haber Bültenleri / Star Haber
Star Ana Haber Bülteni, Güvenilir, hızlı, Objektif habercilik Ece Belen'in sunumu ile ekrana geliyor, 10.11.2017 Cuma
Star Ana Haber Bülteni, Güvenilir, hızlı, Objektif habercilik Ece Belen'in sunumu ile ekrana geliyor, 10.11.2017 Cuma
11.11.2017 13:32 | 198 izlenme
Mavi Balina oyunu görevler nedir? Ordu’da Mavi Balina oynayan genç intihar etti

Mavi Balina oyunu can almaya devam ediyor. Mavi Balina oyununun son kurbanı Ordu’da 17 yaşındaki bir genç oldu. Mavi Balina oyunu oynayan genç intihar etti. Peki, Mavi Balina oyunu nedir, gençler bu oyunu nasıl oynuyor ve kendini öldürüyor. Anne babaların dikkat kesilmesi gereken Mavi Balina oyunu hakkında bilinmesi gerekenler haberimizde yer alıyor.

 

Mavi Balina oyunu Ordu’da can aldı. Mavi Balina oyunu nedeniyle 17 yaşındaki bir genç intihar etti. Peki, Mavi Balina nedir? Gençleri intihara sürükleyen bu Mavi Balina oyunu hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca çocuğu tehdit eden Mavi Balina oyunu, ailelerin korkulu rüyası oldu. Mavi Balina oyunu nasıl öldürüyor?

MAVİ BALİNA OYUNU NEDİR?

Oyunun resmi bir internet adresi ve yasal satışı yok. Rus chat sayfalarında oyuna girmek isteyen kişilere yönetici tarafından adres gönderiliyor. Bu internet adresine giren kişilerin bilgisayarlarına virüs sokularak tüm kişisel bilgilerine ulaşılıyor ve bundan sonra da şantaj yoluyla 'oyuncu'dan verilen tüm talimatların yerine getirilmesi isteniyor.

Kullanılan şantaj sistemi, Black Mirror (Kara Ayna) televizyon dizisinin 'Shut Up and Dance' (Sus ve Dans Et) adlı bölümünde işlendiği ve anlatıldığı ortaya çıkmıştı. Bu hikayede, web kamerasından çekilen gizli görüntülerini yayınlama tehdidinde bulunan hacker'lar, kurbanları örgüt adına suç ve cinayet işlemeye zorluyordu.

Mavi Balina oyunu 50 gün boyunca giderek korkunç hale gelen 50 görevden oluşuyor. Kendini sakatlayabilecek görevlerden korku filmlerini izlemeye kadar sıra dışı şeyler yer alıyor. Görevleri yerine getirip oyunu bitiremeyen kullanıcılara ‘Öl, nasıl olsa yeniden doğacaksın’ telkini yapılıyor.

Oyunun kimi etaplarında henüz okul çağındaki çocuklardan, el bileklerine ya da bacaklarına sivri bir cisimle bir balina kazıması ya da vücuttaki damarlarına yakın kesikler atması isteniyor. Bazı günler saat 04.20’de uyandırılıp gün boyunca oyun yöneticilerinin yolladığı korkunç görüntülerin izlenmesi de bir başka görev. Manipüle edilen çocuklar, 49 görev boyunca kendilerine psikolojik ve fiziki zararlar verip hayattan koparılıyor. 50. gün final görevi ise “balina olmak” adını taşıyor ve oyuncunun intihar etmesini emrediyor.

BİLANÇOSU ÇOK AĞIR

Oyun hakkında en detaylı soruşturma Rusya polisi tarafından yürütülüyor. Rus Novaya gazetesine göre oyun aslında uzun bir süredir oynanıyor ve bilançosu çok ağır. Gazeteye göre sadece Kasım 2015 ve Nisan 2016 tarihleri arasında yaşamına son veren 130 genç, bu oyunun etkisinde kaldı. Yine gazetenin haberine göre oyunu yönetenler, ergenlik çağındaki gençlerin üsluplarını, alışkanlıklarını ve psikolojilerini iyi biliyorlar. Kızları fiziki, erkekleri karakteristik özellikleriyle yetersiz olduklarına ikna ederek, onları 'kayıp bir nesil' olduklarına inandırıyor.

SON ACI HABER ORDU'DAN

Mavi Balina yine bir ölüme neden oldu. Son acı haber Ordu'dan geldi. Altınordu ilçesinde 17 yaşındaki lise öğrencisi bir genç, 'Mavi Balina' oyunundaki bir talimatı yerine getirmek için kendini doğalgaz borusuna asarak intihar etti. Cansız bedenini annesi iş dönüşü eve geldiğinde buldu.

ULAŞTIRMA BAKANI AHMET ARSLAN'DAN AÇIKLAMA

Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan, son günlerde yaşanan skandallarla gündeme gelen okul servisleriyle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Arslan, bu konuda 3 bakanlığın çalıştığını ifade etti. Bakan Arslan, "Servis sağlayıcıları oyunu engelleyebilir. Tek bir öğrencimizin mağduriyeti bile kabul edilemez" dedi.

Bugün neler oluyor?