izlenme 870
izlenme 798
izlenme 414
izlenme 648
izlenme 906
izlenme 648
tvarşivi / Yaşam / 
NASA'nın kaza testi mankenlerinin dramı
NASA'nın kaza testi mankenlerinin dramı
10.04.2018 12:36 | 198 izlenme
NASA kaza testlerinde kullandığı mankenler için ilginç bir video çekmiş

Halka yönelik Paylaşımlarını arttıran NASA bilimin eğlenceli yönlerini insanalra ulaştırmaya devame diyor.

Kaza mankenleri, hava araçlarının, uzay araçlarının ve otomobillerin güvenli olması çin büyük önem arz ediyor. Peki onları Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum NASA nasıl kullanıyor?

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi ya da kısa adıyla NASA, dünyanın en büyük araştırma geliştirme faaliyetlerini yürütüyor. Konumu gereği havacılık ve uzaya odaklanan kurum, burada sık sık kaza mankenlerinden de yararlanıyor. Langley Araştırma Merkezi tarafından yayımlanan video ise bu işte denemelerin bir özetini karşımıza getiriyor. Bu mankenleri uzun yıllardır aktif olarak kullanan kurum, onlar sayesinde binlerce insanın hayatının kurtulduğunu belirtiyor. Oluşan kazaların insan üzerindeki etkilerini öğrenmek için görev yapan bu cansız insanlar, bünyelerinde birçok sensör barındırıyor. Gelişen teknoloji ile bu sensörlerin birçoğunu mankenlerin kafasına yerleştiren kurum, verileri anlık olarak bağlı bilgisayarlardan okuyabiliyor.

Yayımlanan videoda özellikle hava araçlarının düşüşlerin için yaptığı testleri gösteren NASA, insanın olduğu her araçta mankenli deneme yapıldığını belirtiyor. Bu sayede de güvenliği geliştirmek adına inanılmaz veriler elde edilebiliyor. Tahmin edebileceğiniz üzere burada elde edilen deneyimler sadece uzay değil ticari uçak ve helikopterlere de uygulanıyor. Bu sitede ve bağlantılı sayfalarında yer alan içerikler; tamamen veya kısmen LOG’un yazılı izni olmadıkça kaynak gösterilerek veya alıntı yapılarak dahi kullanılamaz, çoğaltılamaz ve değiştirilemez.

NASA ve kaza test mankenleri çok kaza atlatmış

Kurum burada uzay aracı Orion için yaptığı testleri de gösteriyor. Çok amaçlı uzay yolculukları için tasarlanan yeni nesil mürettebat aracı olan Orion, suya düşüş / iniş testlerini test mankenleriyle yapmış. Alçak Dünya yörüngesi ötesindeki hedeflere dört astronotluk bir ekibi taşıması amaçlanan araç, bu testlerde elde edilen verilerle gerçek insanlı görevlerden önce çok daha güvenli hale getirilmiş. 

 

Bugün neler oluyor?