izlenme 84
izlenme 24
izlenme 96
izlenme 18
izlenme 120
izlenme 72
tvarşivi / Ana Haber Bültenleri / Fox Haber
FOX TV Ana Haber Bülteni Fatih Portakal'ın yorumlarıyla Türkiye'nin en farklı haber bülteni #enineboyuna 08.09.2017 Perşembe
FOX TV Ana Haber Bülteni Fatih Portakal'ın yorumlarıyla Türkiye'nin en farklı haber bülteni #enineboyuna 08.09.2017 Perşembe
09.09.2017 09:35 | 120 izlenme
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Merkel'e çok sert uyarı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Almanya Başbakanı Merkel, Külliye'deki 2.5 saatlik görüşmenin ardından ortak açıklama yaptı. Görüşmede Suriye ve Irak'taki durumun değerlendirildiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEAŞ ile mücadelede Türkiye'nin yalnız bırakıldığının altını çizerek, "Herkes işin lafında" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, soru-cevap kısmında Merkel'in 'İslamist terör" ifadesine tepki göstererek, "Böyle bir ifade kullanılamaz" dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

Esenboğa Havalimanı'na saat 13.00'te inen Merkel'i, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti. İki lider ortak açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Askeri, siyasi ve ekonomik ilişkilerimizi ele aldık. Ege'deki gelişmeleri de değerlendirdik. Ağırlıklı olarak Suriye ve Irak'ı görüştük. Terörle mücadelede neler yapacağımızı konuştuk.

Anayasa değişikliği

(Alman gazetecinin Türkiye'deki referandumla ilgili sorusu üzerine) Muhalefetin güçler ayrımıyla ilgili ortaya koyduğu tezin, şu anda yapılmakta olan cumhurbaşkanlığı sistemine yönelik, ki bugün yarın parlamentodan bu metin bana ulaşacak ama ben tartışmalardan yola çıkarak bunu söylüyorum, en ufak hakikat payı yoktur. Yasama, yürütme, yargı yine aynı şekilde var. Güçler ayrılığı noktasında bunların yok edilmesi diye bir şey söz konusu değil. Burada bütün mesele şudur: Yürütme çok daha seri çalışma imkanı verilmiş. Yargı burada işlevini aynı şekilde yürütecektir. Muhalefetin bu konuyla ilgili hedef saptırmaya yönelik attığı adımlardan başka bir şey değildir. Zaten yapılan müzakereler sonucunda da Türkiye Cumhuriyeti Parlamentosu kararı verdi, nihai kararı verecek olan millettir.

Böyle bir ifade kullanılamaz. İslam ile terör bir araya gelemez

İslamist terör ifadesi biz Müslümanları ciddi manada üzmektedir. Böyle bir ifade kullanılamaz, doğru değildir. Çünkü İslam ile terör bir araya gelemez. İslam'ın kelime anlamı barıştır. Dolayısıyla kelime anlamı barış olan bir ifadeyi eğer biz terörle yan yana getirirsek bu, o dinin mensuplarını üzer.

Bunu lütfen kullanmayalım, çünkü kullanıldığı sürece biz bunun karşısında durmak durumundayız. Sessiz kalırsa, bu kabul olur. Ben şahsen bir Müslüman olarak, bunu asla kabul edemem. Şu anda dünyada DEAŞ'a karşı bizim verdiğimiz mücadeleyi veren bir ikinci ülke yoktur. Herkes işin lafında. Ama biz ise mücadelede kararlılığımızı sürdürüyoruz.

Bugün neler oluyor?