izlenme 42
izlenme 120
izlenme 96
izlenme 36
izlenme 54
izlenme 48
tvarşivi / Ana Haber Bültenleri / Fox Haber
FOX TV Ana Haber Bülteni Fatih Portakal'ın yorumlarıyla Türkiye'nin en farklı haber bülteni #çaktırmadan 11.10.2017 Perşembe
FOX TV Ana Haber Bülteni Fatih Portakal'ın yorumlarıyla Türkiye'nin en farklı haber bülteni #çaktırmadan 11.10.2017 Perşembe
12.10.2017 17:01 | 84 izlenme
Türkiye ile ABD arasında meydana gelen vize krizinden sonra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yetkililerin, 'kendi başına kararlar almakla' suçladığı Büyükelçi John Bass'a ABD sahip çıktı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, başkent Washington'da yaptığı basın toplantısında konu ile alakalı,

'Bizim büyükelçimiz kendi başına işler yapmaz. Kendisi Ankara'da görev yapan en iyi büyükelçilerden birisidir. Kendisi ile çok sıkı bağlantı içindeyiz ve attığı her adım Beyaz Saray, Dışişleri Bakanlığı ve ilgili öteki kurumlarla eş güdümlü olarak uygulanmaktadır' Bu karar elçimizin tek başına aldığı bir karar değildir. Bizim büyükelçilerimiz tek başlarına iş yapmaz. Bu karar Dışişleri, Beyaz Saray ve Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) koordinasyonunda alındı." dedi.

ABD Dışişleri Sözcüsü "Diplomatik misyon çalışanımızın tutuklanmasından dolayı hayal kırıklığına uğradık." açıklamasını yaptı.

John Bass'ın Türkiye'de görev yapmasından gurur duyduklarını belirten sözcü, kendisinin başarılı bir diplomat olduğunu dile getirdi.

Ne Olmuştu?

Amerikan Büyükelçiliği, 8 Ekim tarihinde, "Türkiye'den yapılan vize başvuruları süresiz durduruldu" açıklamasında bulunmuş, bu kararın ardından, gece yarısına doğru Türkiye de Amerikan vatandaşlarının vize başvurularını askıya almıştı.

ABD'nin Türkiye'ye yönelik aldığı vize kararının ardından Türkiye de Washington Büyükelçiliği aracılığıyla ABD vatandaşlarının vize ve e-vize başvurularını askıya aldı.

Bugün neler oluyor?