izlenme 6
izlenme 96
izlenme 78
izlenme 24
izlenme 96
izlenme 96
tvarşivi / Ana Haber Bültenleri / Fox Haber
FOX Haber Fatih, Portakal'ın yorumları ve sunumuyla Türkiye'nin en farklı ana haber bülteni #velilersoruyor 21.09.2017 Perşembe
FOX Haber Fatih, Portakal'ın yorumları ve sunumuyla Türkiye'nin en farklı ana haber bülteni #velilersoruyor 21.09.2017 Perşembe
22.09.2017 11:04 | 66 izlenme
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında gerçekleşen zirvede neler konuşuldu neler yaşandı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump, dün New York'ta Lotte New York Palace Otel'de bir araya geldi. Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin heyetlar arası bölümüne, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldı.

HİÇ OLMADIĞI KADAR YAKINIZ
Görüşmenin başında açıklama yapan ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ile çok iyi bir işbirliği içerisinde olduğunu belirterek, "Çok iyi bir dostluğumuz var. Hiç olmadığı kadar yakın iki ülke ve bunun ikimiz arasındaki kişisel ilişkiyle de ilgisi olduğunu düşünüyorum" dedi.

DEĞERLİ DOSTUM DONALD
Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, "BM Genel Kurulu vesilesiyle bulunduğum Amerika'da değerli dostum Donald ile bu heyetler arası ve ikili görüşmeyi gerçekleştirmek suretiyle inanıyorum gerek Amerika-Türkiye ilişkileri gerekse bölgesel gelişmeleri, dünyadaki diğer konuları ele alma fırsatını bulacağız. Ben de bu fırsatı yakaladığımız için kendilerine çok çok teşekkür ediyorum" dedi..

SURİYE, IRAK, FETÖ İADESİ GÖRÜŞÜLDÜ
İki liderin görüşmesinde bölgesel ve küresel gelişmelerin yanı sıra iki ülke ilişkilerini de ele alındı. Suriye'deki siyasi geçiş sürecinin yanı sıra Kuzey Irak'taki referandum süreci de iki liderin gündemindeki konulardan oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, geçen mayıs ayında Erdoğan'ın Washington ziyareti sırasında çıkan olaylarla ilgili Cumhurbaşkanlığı korumalarına açılan davalar ve ABD Kongresi'nin korumalara silah satışını sağlayan yasayı geri çekme kararı da gündeme getirdi. İki lider, FETÖ elebaşısı Gülen'in iadesi konusu da görüştü. Ayrıca, iki ülke ekonomik ilişkilerini geliştirmek için atılacak adımlar da masaya yatırıldı.

BM YEMEĞİNDE SOHBET ETMİŞLERDİ
Erdoğan ve Trump, BM 72. Genel Kurulu'nun ilk gününde BM Genel Sekreteri Antonio Gutteres'in heyet başkanları onuruna verdiği yemekte aynı masaya oturmuştu. Trump, bir süre Erdoğan'ın yanına gelerek sohbet etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ve eşi Melani Trump'un ev sahipliğindeki BM resepsiyonuna da katılmıştı..

Bugün neler oluyor?